Jdi na obsah Jdi na menu
 


...Z HISTORIE...TROCHU JINAK...

MASOPUST

Pod názvem MASOPUST se skrývá celé období od Tří králů (6. ledna) až do začátku postní doby, hlavně však poslední tři dny, kterými toto období končí. Na Moravě se označuje jako fašank, fašinek nebo ostatky.

Masopust je třídenní lidový svátek.

Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi.

Přípravou na MASOPUST býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek" či "tučňák". Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Hlavní masopustní zábava začínala o "masopustní neděli". Také toho dne byl oběd bohatý

Také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál", kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané.

 

Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky.

Několik tradičních masek... např. medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby, maska s jezdcem na koni, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.

Téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastala středa a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají).

 

Tučný čtvrtek - příprava na masopust tradičně začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí (odtud název "tučný čtvrtek" či "tučňák"). Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.

Taneční neděle - hlavní zábava začínala v neděli. Po bohatém obědě se všichni chystali na taneční zábavu, která se často protáhla až do rána… V každém kraji si lidé vymysleli jiné názvy a jiné zvyklosti. V Praze vznikly v 18. století masopustní plesy zvané reduty, určené pro bohatší vrstvy.

 

Maškarní úterý - vyvrcholením masopustu bylo masopustní úterý, kdy se pořádaly průvody maškar.V roce 2017 připadá masopustní úterý na 28. února.

V minulosti se slavilo všude ve stejný čas, nyní se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají dva víkendy po sobě, nejčastěji o víkendu před masopustním úterkem, mnohde i o víkendu dalším.

 

Popeleční středa 1. března 2017...začátek nebo také první den půstu

Popelec se nejčastěji získává v České Republice převážně pálením tzv. „kočiček" – což jsou pruty Vrby obecné s charakteristickými pupeny.

Pranostiky

„Na Popeleční středu fouká-li vítr svěží, úrodný rok nato běží."

Pradleny rády říkávaly: „Škaredou středu nerada předu, ráda spím, co je kde dobrého, všechno sním.

„Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok."

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky ...ZIMA...MASOPUST...NOTY...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář